Сьогодні антибіотики використовують для лікування різних хвороб. Однак є і зворотня сторона медалі: вони повністю знищують або стримують ріст корисних бактерій у кишечнику.
Дисбаланс мікробного складу в кишківнику, який виникає після прийому антибіотиків, може стати причиною різних захворювань: від звичайної діареї до порушення роботи імунної системи.
Дуже важливим є етап відновлення після антибіотиків. Для цього підходять пробіотики для травлення та кишківника.
Навіщо потрібне відновлення після антибіотиків
Мікрофлора кишечника — фундамент імунітету. Від її стану залежить здоров’я і загальне самочуття. Однак навіть короткий курс прийому антибіотиків може стати причиною дисбактеріозу та інших небажаних наслідків. Але все залежить від препарату, його дози, тривалості прийому, загального стану організму. Мікрофлора кишечника може відновлюватися від кількох тижнів до кількох місяців. Інколи зміни можуть тривати роками. Для того, щоб запобігти дисбалансу кишкових бактерій, використовуйте перевірені способи відновлення мікрофлори після антибіотиків.
Як антибіотики впливають на мікрофлору
Антибіотики — потужні засоби для боротьби з бактеріальними інфекціями, але вони мають і побічний ефект: порушення мікрофлори кишечника (дисбактеріоз).
Антибіотики діють неспецифічно, адже вбивають всі бактерії, на які чутливі, незалежно від того, чи викликають вони хворобу. В результаті гине частина нормальної мікрофлори, зокрема Lactobacillus та Bifidobacterium.
Коли кількість корисних бактерій зменшується, звільняється «місце» для патогенних мікроорганізмів — грибків, умовно-патогенних бактерій (Candida, Clostridium difficile тощо), які починають активно розмножуватись.
Наслідки дисбалансу
Близько 70% імунних клітин знаходяться в кишківнику. При порушенні мікробіому організм слабшає, стає вразливим до нових інфекцій — особливо вірусних або грибкових.
Виникають проблеми з травленням: мікрофлора бере участь у перетравленні їжі та синтезі вітамінів (наприклад, B12, K). Її знищення призводить до здування, діареї, нудоти, поганого апетиту, нестабільного стільця. Тому варто знати дієві і безпечні методи, як відновити кишечник після антибіотиків.

Основні симптоми, що свідчать про порушення мікрофлори
Після курсу антибіотиків часто виникають симптоми, що сигналізують про дисбаланс мікрофлори кишківника. До таких ознак належать здуття, діарея або закрепи, підвищене газоутворення, відчуття тяжкості в животі, нудота. Також можуть з’являтися шкірні висипання, кандидоз (молочниця), неприємний запах з рота. Ці прояви свідчать про те, що корисні бактерії загинули, а патогенна мікрофлора отримала перевагу.
Проблеми з травленням
Порушення балансу мікрофлори безпосередньо впливають на процеси травлення. Корисні бактерії беруть участь у розщепленні їжі, синтезі ферментів і вітамінів. Їхня нестача може призводити до поганого засвоєння поживних речовин, дефіциту вітамінів групи B, здуття, непереносимості певних продуктів. Часто після антибіотикотерапії люди скаржаться на зниження апетиту та нестабільний стілець.
Часті застуди та слабкий імунітет
Близько 70% імунних клітин зосереджені саме в зоні шлунково-кишкового тракту. Тому порушення мікробіому негативно впливає на імунну систему. Організм стає вразливішим до вірусів, бактерій, грибків. Людина починає частіше хворіти на застуди, грип, відчуває постійну втому, зниження життєвого тонусу. Відновлення мікрофлори кишечника після антибіотиків допомагає підсилити імунітет і повернути організму здатність протистояти інфекціям.
Алергічні реакції
Дисбактеріоз може провокувати або посилювати алергічні прояви. Це пов’язано з тим, що порушена мікрофлора дозволяє алергенам легше проникати через стінки кишківника в кровотік. У результаті організм починає надмірно реагувати на харчові продукти, пилок, побутову хімію чи ліки. Після курсу антибіотиків можуть з’явитися кропив’янка, свербіж, висипання, нежить чи навіть загострення хронічних алергій.
Зміни настрою
Мікрофлора кишківника активно впливає на нервову систему через так звану «кишково-мозкову вісь». Бактерії синтезують нейромедіатори, зокрема серотонін — гормон гарного настрою. Коли баланс мікрофлори порушено, можуть виникати дратівливість, апатія, тривожність, проблеми зі сном. Людина відчуває емоційне виснаження, втрачає мотивацію, знижується стресостійкість.
Харчування для підтримки мікробіому
Для відновлення після антибіотиків рекомендують збалансоване харчування. Особливо корисні ферментовані продукти: квашені огірки, квашена капуста, чайний гриб, кисломолочні продукти (кефір, йогурт). Також у меню варто включити продукти, багаті клітковиною: бобові, горіхи, броколі, банани, яблука, гарбуз, буряк, цибуля.

Роль пробіотиків у відновленні після антибіотиків
Не знаєте, як відновити мікрофлору кишечника після антибіотиків? Ефективними є пробіотики, які виконують такі важливі функції:
- Заселяють кишківник корисними бактеріями. Після прийому антибіотиків чи при дисбактеріозі баланс мікрофлори порушується — кількість «поганих» бактерій зростає, а «хороших» — зменшується. Пробіотики допомагають заповнити дефіцит корисних мікроорганізмів, зокрема Lactobacillus, Bifidobacterium та інші, які колонізують слизову оболонку кишківника.
- Витісняють патогенні мікроорганізми. Корисні бактерії конкурують із хвороботворними мікробами за живильні речовини та місце на слизовій кишківника. Вони створюють кисле середовище, у якій важче вижити «поганим» бактеріям, вірусам і грибкам, тим самим зменшуючи ризик інфекцій.
- Покращують травлення. Пробіотики допомагають розщеплювати складні вуглеводи, білки та жири, стимулюють вироблення ферментів, полегшуючи процес травлення. Вони також сприяють засвоєнню кальцію, заліза, вітамінів групи B.
- Підтримують імунну систему. Пробіотики активують місцевий імунітет у кишківнику, стимулюють утворення імуноглобуліну A (IgA) та інших захисних клітин, що допомагає організму краще боротися з вірусами та бактеріями.
- Впливають на настрій і психоемоційний стан. Через зв’язок між кишківником і мозком (кишково-мозкову вісь) пробіотики можуть покращувати самопочуття, знижувати тривожність і покращувати сон, адже вони сприяють синтезу серотоніну та інших нейромедіаторів.
Крім того, пробіотики ефективні, коли потрібно відновити організм дитини після антибіотиків. Відмінно зарекомендували себе оригінальні добавки Optibac Probiotics. Ви можете обрати препарати і для дорослих, і для дітей.
Чому не всі пробіотики однаково ефективні
Не всі препарати для детоксикації організму однаково корисні. Ефективність пробіотика залежить від:
- штаму бактерій — не кожен штам має клінічно підтверджену дію;
- дози (КУО) — чим більша кількість колонієутворюючих одиниць, тим вища ймовірність досягти результату;
- захисту капсули — шлунковий сік може знищити бактерії, якщо немає ентерокапсульного захисту;
- наявності пребіотиків — речовин, що "годують" корисні бактерії й підвищують їхню життєздатність.
Коли і як приймати пробіотики після курсу антибіотиків
Пробіотики можна починати приймати паралельно з антибіотиками, але важливо дотримуватись інтервалу — через 2–3 години після прийому антибіотика, щоб мікроорганізми не загинули.
Якщо ж прийом не був розпочатий одночасно, варто почати одразу після завершення курсу лікування та приймати не менше 2–4 тижнів, залежно від стану здоров’я.
Які штами найкраще підтримують баланс
Найбільш дослідженими та ефективними вважаються такі штами:
- Lactobacillus rhamnosus GG — допомагає при діареї, знижує ризик кишкових розладів після антибіотиків;
- Saccharomyces boulardii — дріжджові пробіотики, ефективні при гострих інфекціях та антибіотико-асоційованій діареї;
- Bifidobacterium lactis — сприяє загальному зміцненню імунітету та нормалізації мікрофлори;
- Lactobacillus acidophilus — сприяє виробленню молочної кислоти, нормалізує рівень рН у кишечнику.

Природні способи відновити мікрофлору
Дієвими є такі способи, які допоможуть відновити шлунок після антибіотиків:
- Збалансоване харчування. Їжте невеликими порціями 3-4 рази не день. Відмовтеся від жирної, смаженої їжі.
- Вживайте продукти, багаті вітамінами А, D, C.
- Займайтеся спортом.
- Дбайте про дотримання режиму дня.
- Пийте достатньо води.
- Підтримуйте здорову масу тіла.
- Вживайте пробіотики, які зменшують запалення у кишечнику, зміцнюють імунітет, нормалізують процеси травлення.
- Подбайте про якісний сон.
- Мінімізуйте стреси.
Коли варто звернутися до лікаря
Якщо діарея, біль у животі, здуття, тривають понад два тижні, а загальне самопочуття погане, не варто відкладати візит до лікаря-гастроентеролога.
1 Коментарів
1
1
Залишити коментар